3 mýty o pohybe v práci

Keď sa povie “ako byť fit v kancelárií”, veľa ľudí si predstaví firemných fitness fanatikov, ako robia zhyby o zárubňu vo dverách, dvíhajú činky, ktoré majú ukryté pod stolom, alebo firemné hodiny jogy o 6:00 ráno. Avšak rád by som Vám povedal dobrú správu: pohyb v práci nemusí byť extrémne náročný, aby bol pre telo prínosný.

Nič nie je čiernobiele

Prvý mýtus, ktorý treba vysvetliť, je ten, že buď sedíš, alebo cvičíš a nič medzi tým neexistuje. To je zvyčajne ten mentálny blok, prečo mnohí nikdy ani nezačnú. Predstava prepotenej košele na mítingu alebo natrhnutej blúzky z príťahov na TRX je dostatočne odstrašujúca. A tak radšej počas pracovnej doby neurobia nič. A to aj vtedy, keď majú skvelé prostredie, ktoré im pohyb umoťžňuje – hradzy, bradlá, kruhy… Dôležité je, že každý pohyb sa ráta! Aj vybaviť 10 minútový telefonát postojačky má pohybový prínos pre vaše telo oproti tomu, keď ten telefonát presedíte.
No moment, ale ja 3 hodiny denne telefonujem postojačky a stále nemám tehličky na bruchu!
Áno, počujem vás, v prvom rade si treba uvedomiť, že tehličky na bruchu vznikajú hlavne v kuchyni. V druhom rade – prospešnosť pohybu nie je iba o tom, ako vyzeráte navonok, ale aj o tom, ako sa cítite vnútri.

Pohyb je energia

Hormón tyroxín produkovaný v štítnej žľaze je jedným z tých, vďaka ktorým sa cítite viac sviežo a plnší energie. A presne tohto hormónu máte v krvnom obehu viac, keď sa hýbete. Naopak, menej ho máte, keď ste statickí. Takže už len malý pohyb môže mať za následok to, že sa budete cítiť lepšie.

Telo ako košeľa

Druhý mýtus, ktorý treba ozrejmiť, je ten, že 8 hodín sedenia sa dá následne večer v posilňovni kompenzovať. Je to asi to isté ako keby 8 minút ničíte svoju košeľu (trháte ju, skáčete po nej, šľaháte ňou o zem) a potom dúfate, že minúta žehlenia vám ju dá do pôvodného stavu. Možno bude vyzerať o niečo lepšie, ale stále bude poškodená. Tým nehovorím, že sedenie je “až také zlé”. No v kumulovanom efekte týždňov, mesiacov a rokov je to ešte horšie. Takže to rozhodne nepodceňujte. Každý druhý príbeh u ortopéda začína vetou “nikdy som nemal/a problémy a zrazu…“ Oveľa lepšia stratégia, na ktorej sa odborníci zhodujú, je uistiť sa, že tých 8 hodín sedenia nenastane. Sedenie by malo byť prerušované aktivitami zahŕňajúcimi pohyb a samotné sedenie sa nesmie diať len v jednej polohe. Telefonát po stojačky môže byť jeden nápad a tu sú ďalšie:
  • poprechádzajte sa, keď nad niečím rozmýšľate,
  • choďte schodmi a nikdy nie výťahom,
  • keď odídu kolegovia na fajčiarsku, vy si choďte dať pohár vody,
  • namiesto sedavého mítingu zvoľte prechádzku,
  • upravte si pracovné miesto na ľahšie striedanie polôh.

Intenzita sa ráta

Samozrejme, je veľký rozdiel, ak si dáte 30 minútovú prechádzku alebo 30 minútový ťažký intervalový tréning. Ak vám to okolnosti umožňujú, zvoľte náročnejšiu alternatívu. Bude to mať na telo ešte lepší efekt. Ak to ale nie je možné, stále majte hlavne na pamäti to, že každý pohyb je lepší ako žiadny pohyb. Intenzitu pohybu viete odmerať, ak vám vaše smart hodinky vedia merať pulz. Čím vyšší, tým vyššia intenzita – alebo aj bez smart hodiniek viete odmerať intenzitu podľa rýchlosti dýchania – opäť priamoúmerne.

A čo strečing?

Strečing je naším mýtom číslo tri, ktorý treba jednoznačne ozrejmiť. Veľa fitness expertov odporúča sa po tréningu “dobre vystrečovať”, aby sa neskracovali svaly. Keď dobeháme, je dobré sa vystrečovať, aby sa nám neskracovali svaly. A viete, čo má klasické cvičenie vo fitness centre spoločné s behom, že sa po oboch „treba vystrečovať“? Limitovaný rozsah pohybu a izoláciu svalov. V podstate rovnako ako keď v práci dlho sedíte – niektoré svaly sú namáhané, ale oddelene (svaly udržiavajúce telo v spriamenej polohe) a všetky ostatné svaly ochabujú. Takže je logické, že príliš namáhané svaly (skupina svalov nazývaná iliopsoas) treba vystrečovať, inak sa začnú skracovať, v dôsledku čoho môžu prísť bolesti chrbta.
Najlepšia stratégia, ako vyhrať vojnu, je uistiť sa, že tá vojna ani nenastane.
To hovoril Sun Tzu o stratégii boja. Pre nás to prenesene znamená nesedieť príliš dlho v rovnakej polohe a tak predísť problémom. Zahrnúť aj jednoduchý pohyb na prerušenie statických polôh je cestou. Vďaka tomu možno strečing možno ani nebudete potrebovať, prípadne ho budete potrebovať menej. Takáto preventívna stratégia šetrí čas aj námahu, takže za ušetrený čas, ktorý by ste strávili strečingom si môžete ísť radšej plnohodnotne zašportovať s priateľmi.

Rada na záver

Spomínaš si na toho “fitness fanatika”, o ktorom som písal v prvom odseku, že robí zhyby na zárubni vo dverách? To som zvyčajne v pracovnom prostredí ja. Nevynechám žiadnu šancu, aby som sa čo najviac hýbal a cítil sa skvele. Ale prezradím vám tajomstvo – nikdy by som nebol taký nadšenec pohybu, ak by som nikdy ani len nezačal. Ak som sa nerozhodol, že telefonát vybavím v pohybe namiesto v stoji. Na jeho konci sa cítim sviežejšie. Nielen “s jedlom rastie chuť na jedlo”, ale aj “s pohybom rastie chuť na pohyb”. Takže aj ďalší telefonát vybavím po stojačky a keď potrebujem ísť o poschodie nižšie, idem schodmi a nie výťahom. Ak ti chýba v office inšpirácia na pohyb, ozvi sa nám. Robíme aktivity, ktoré pomôžu rozhýbať aj tvoj office. Príklad vidíš na videu z Muziker office hore. Hlavne začni. Všetko je lepšie ako presedieť 8 hodín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com