Aká je najlepšia životná investícia? Nie je to Bitcoin ani zlato

Dnes počúvame slovo investícia v rôznych kontextoch. Americké burzy šalejú v časoch krízy, kryptomeny zažívajú raketový pád a mnohí ekonómovia sa zhodujú, že investovanie do zlata je a vždy bol bezpečný prístav.

Na čo však mnohí zabúdajú je fakt, že hoci môžeme investovať do zlata či kryptomien, nič z toho by nebolo bez dobrého fyzického a mentálneho zdravia. Preto tou najlepšou investíciu je investícia do nášho tela, zdravia a pohybu.

Burza alebo firma skrachuje. Ak však vyhlásil „bankort“ naše telo, je neskoro. Najväčším problémom týchto investícií sme my sami a plus prostredie vôkol nás.

Začnite zľahka

Nemusíte ihneď behať maratóny či chodiť štyrikrát do týždňa do fitka. Ako sa hovorí, cesta je cieľ. Nechcime mať všetko hneď. Potom dopadneme ako tí páni na burze, čo veľa investujú na začiatku a ihneď všetko stratia. Konzistencia a dôslednosť je kľúč k tomu, aby sme zmenili naše návyky a zdravie.

Čo teda môžete urobiť hneď zajtra?

Celodenné sedenie je spojené s mnohými rizikami, ktoré už mnohí z vás poznajú. V kombinácii s Coca-colou na stole a slanými čipsami je tento životná štýl odsúdený na zánik. A to bez srandy. Ak máte  tú možnosť skúste popri práci zakomponovať povinne prestávky na chôdzu.

To znamená, že napríklad po 30 minútach sa od svojho pracovného stola postavíte a prídete za kolegom na opačnej strane kancelárie, ktorého ponúknite ho povedzme jablkom. Pomôžete svojmu zdraviu a nadviažete sociálny kontakt.

Pre tento účel existuje tzv. metóda Pomodoro, ktorá vám umožní nastaviť si časový limit na jednu sústredenú aktivitu. Po limite si dáte 5 až 10 minútovú pauzu na chôdzu po kancelárii, pôjdete na toaletu či po schodoch hore.

Ak máte možnosť práce v stoji, využite to. Dnes na trhu existujú rôzne výškovo nastaviteľné stoly, ktoré vám umožnia pohodlne pracovať s vystretým chrbtom. Tento pohyb aj počas práce sa volá pohyb za no-extra-time. To znamená, že kalórie pálite a telo naťahujete aj počas pracovnej doby.

Pohyb pre pokročilých

Ako sa hýbať za no-extra-time a to dokonca aj počas práce? Jedna z možností je taká, že si v domácom alebo firemnom prostredí vybudujete niečo ako malú telocvičňu (hrazdy, kruhy, bradielka, iné). Tým pádom každých 30-60 minút svojho pracovného času si doprajete malú dávku pohybu, na ktorý sa netreba rozcvičovať.

Jednoducho idete okolo a využijete možnosť. Robíte to preto, lebo chápete dôvody prečo ani päť tvrdých tréningov za týždeň vám neodčiní daň, ktorú vaše telo muselo platiť za celodenné sedenie v jednej geometrii.

Druhá možnosť ako svoje telo uchrániť je mať špeciálnu stoličku NESEDA, ktorá vám umožňuje striedať rôzne “výživné” polohy sedenia každých 30-60 minút, aby ste vášmu telu dovolili prirodzene sa “hýbať”. A tretia, najlepšia možnosť je tá, ktorá kombinuje obe možnosti naraz.

Najlepšia investícia

Tou najlepšou investíciou teda nie sú drahé kovy či akcie. Ak nebude vaše telo zdravé, pružné a odolné, môžete vlastniť aj celý rad svetových technologických spoločností. Vaše telo sa nedá opraviť jednou investíciou, potrebuje pravidelnú opateru, najmä v časoch, kedy je stále zdravé. Prvé problémy s celodenným sedením sa prejavujú po 30. roku života. Dovtedy si myslíme, že je všetko v poriadku, no opak je pravdou. Viac o degeneráciách, ktoré nás čakajú počas sedavého spôsobu života, si môžete prečítať TU.

Ak nechceme skončiť ako pohyboví mrzáci, hýbať sa počas práce nie je voľba, ale povinnosť

Naše telo potrebuje určitú dávku pohybu, ktorá je doslova “servisná”, udržiavajúca telo v základných pohybových funkciách a kompetenciách. Ak tento fakt neakceptujeme, znášame za to následky rôzneho druhu. Preto skombinovať možnosť pohybu aj počas práce s prácou samotnou, je jediné možné východisko z tejto situácie:

  • práca môže šľachtiť ducha, ale aj ohrozovať zdravie
  • zabezpečovať živobytie ale aj degenerovať naše telo
  • to čo dnes vnímame ako bežne, nemusí byť automaticky pre naše telo normálne a zdravé
  • daň, ktorú platíme za celodenné sedenie, neodčiní ani 5 tvrdých tréningov za týždeň
  • žiadna poloha sedenia nie je dobrá ani zlá, je neutrálna
  • zlá je len tá poloha sedenia či státia, v ktorej zotrvávame dlhšie, ako 60 minút

Stolička NESEDA podporuje aj kreatývnych ľudí

Ak chcete byť kreatívny alebo na niečo prísť, nesedíte ako soľný stĺp v striktnej ergonomickej polohe, akú vám odporúčajú normy. Naopak. Hýbete sa, mrvíte, prechádzate, svojvoľne meníte polohy pretože prúdenie myšlienok si to vyžaduje.

Naopak, ak sa chcete pevne sústrediť na jednu vec, potrebujete polohu sedenia pohodlnú, ktorá nevyrušuje. Oboje môžete zažiť na stoličke NESEDA, ktorej dizajn je na striedanie polôh prispôsobený.

Zdravá kancelária či home office

Ak máte v kancelárii pohodlné a zdravotné stoličky, ktoré vám dovoľujú ešte dlhšie sedieť v jednej geometrii, ak máte pohodlné gauče, tak za celé tie hodiny ani poriadne nevstanete. Ak tam ale máte hrazdu, kruhy, bradielka, stoličku NESEDA a čokoľvek, čo vám cestou “podáva ruky”, prirodzene sa toho chopíte a hýbete sa.

Ako keď ste boli dieťa, ktoré prirodzene vo svojom prostredí využíva akékoľvek predmety poskytujúce pohybovú výživu. Vaše prostredie zohráva veľmi veľkú úlohu vo vašom živote a voľby, ktoré robíte. Dajte si okolo seba čipsy, sladké nápoje, televízor a budete sa inak správať. Majte okolo seba zdravšie voľby pre aktívnejší životný štýl a vaše zvyky aj telo sa prirodzene zmenia.

Takto sa aj vy môžete stať súčasťou šírenia kultúry výživného pohybu v našej krajine. Ak začnete stoličkou NESEDA, vaše okolie si to jednoznačne všimne, kolegovia sa o to začnú zaujímať a vy tak spolu s nimi dokážete vytvárať podnety pre celkovú zmenu vášho pracovného prostredia a my vám v tom budeme držať palce. Počas práce sa hýbeme spolu s vami.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com