Aké sú náklady podnikateľov, keď ich zamestnanci trpia zdravotnými problémami spôsobenými dlhodobým sedením?

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, tak samotní podnikatelia by mali dávať veľký pozor na zdravotný stav svojich zamestnancov. Tým, že dlho sedia, môžu si o pár rokov zapríčiniť zdravotné problémy so sedením. To sa nevyplatí ani zamestnancov, ale ani zamestnávateľom.

V dnešnej dobe už preto moderní majitelia firiem dbajú o zdravie svojich ľudí a snažia sa im vytvoriť prostredie, ktoré je bohaté na pohyb počas práce.

V Británii už šikovní výskumníci zistili, koľko stojí zamestnávateľov ochorenie svojich zamestnancov. Vypočítali len ochorenia alebo problémy, ktoré vznikajú nielen pod vplyvom dlhodobého sedenia. Rátajú sa tu aj ochorenia, ktoré vznikajú nadmerným stresom.

Asi nemusíme pripomínať, že stres sa len zhoršuje, ak človek celý deň sedí a poriadne sa nehýbe. Zdravým pohybom vieme veľmi efektívne zjemniť stresové situácie.

Absenčné náklady

  • Priemerná firma s 250 zamestnancami stráca v Británii 4 800 libier týždenne v dôsledku práceneschopnosti
  • Prieskum Konfederácie britského priemyslu (CBI) odhaduje, že absencia zamestnancov predstavuje pre ekonomiku náklady vo výške 15 miliárd libier ročne
  • Stratených 8,2 milióna pracovných dní v dôsledku duševného zdravia a problémov súvisiacich so stresom. 270 000 zamestnancov si berie voľno z dôvodu porúch súvisiacich so stresom
  • Britské podniky stratia 4,9 milióna dní kvôli absencii zamestnancov v dôsledku bolesti chrbta v práci za cenu 5 miliárd libier ročne

Zo Slovenska síce nemáme podobnú štatistiku, ale nemyslíme si, že to bude veľký rozdiel. Pracovná morálka ľudí, ktorí dlhodobo sedia, sa naprieč krajinami mení len veľmi málo. V Británii prišli aj na ďalšie zaujímavé čísla.

Keď zamestnanci pracujú neangažovaní v dôsledku zlého zdravia produktivita práce rapídne klesá. Centrum pre duševné zdravie v Británii vypočítalo, že prezentácia spôsobená zlým duševným zdravím stojí britskú ekonomiku 15,1 miliardy libier ročne.

Liekom je pohyb

Ak chceme, aby boli naši zamestnanci psychicky, ale aj fyzicky dobre, nemôžeme od nich chcieť, aby strávili dlhé hodiny zavretí v kancelárii. Veď to sami poznáte. Ak idete počas práce na toaletu alebo sa prevetrať na vzduch, vraciate sa omnoho svieži a máte lepšiu náladu, ako keď len dlho sedíte bez prestávky a pozeráte do monitora s balíkom čipsov pred vami.

V NESEDA veríme, že zdravý pohyb na pracovisku je dôležitý a že postupne sa začne aplikovať na všetkých úrovniach. Či už sú to stoličky, na ktorých viete každú pol hodinu meniť polohy, alebo rebriny či kruhy v kancelárii.

Všetko má svoje opodstatnenie a je to v prvom rade aj zodpovednosť zamestnávateľov vytvoriť pracovné prostredie také, kde sa zamestnanci budú chcieť vrátiť. Samozrejme, dôležité je však vytvoriť záujem aj u samotných zamestnancov. Tí hlavne potrebujú pocit neviny, že ak si ide na 10 minút počas pracovnej doby zacvičiť na rebrinách, tak je to v poriadku. A nikto ich nebude naháňať.

Ako začať?

Pre pohyb v kancelárii je dobré začať jednoducho a zľahka. Napríklad drepom, či čupením. Hlboký drep je prirodzenou polohou, v ktorej vie každé dieťa vydržať bez problémov a hrať sa. Sedavé zamestnanie prispelo k tomu, že sme v dospelosti stratili schopnosť vydržať v polohe hlbokého drepu a pritom by táto pozícia mala byť pre nás oddychovou. Naviac sa vtedy kĺby dostávajú do krajných polôh, čo je dobré pre prospešné kĺby členkov, kolien aj bedier.

Ako do drepu?

Základný a jednoduchý spôsob prvý krok je vymeniť klasické sedenie na stoličke za drep na podlahe. Zo začiatku na pár sekúnd a postupne pridávať. A keďže sa riadime heslom “keep moving while working”, tak si môžeš v drepe vybaviť rýchle telefonáty alebo prečítať maily na mobile.

Ak je ideálna forma tejto pozície (chodidlá čo najviac rovnobežne a smerujú dopredu, kolená smerom von, chrbát vzpriamený) pre teba na začiatku nedosiahnuteľná, nič nie je stratené. Zaberie ti to nejaký čas, kým sa do drepu budeš vedieť dostať plnohodnotne ako v detskom veku.

Choď na to postupne. Začni tým, že si podložíš päty. Môžeš na to použiť prah dverí, alebo knihy, to určite v office nájdeš. Ak uvidíš, že napreduješ, výšku podkladaných vecí môžeš postupne znižovať až kým nebudeš pätami úplne na podlahe. Na neseda stoličke máme pre tento účel funkciu, pri ktorej sa sedák nakloní o 5% a tak sa vytvorí šikmá plošina.

Aj čup je dobrá možnosť

Pohyb v kancelárii určite doplniť aj o ďalšie polohy. Skvelé je sa popri práci prejsť, chvíľu stáť a môžeš aj čupieť. Vysloboď svoje nohy z príliš úzkych topánok a na chvíľu si čupni. Popritom zasa môžeš vybaviť nejaké pracovné veci alebo si niečo krátke prečítať. Dôležite je klásť dôraz na to, aby si pri čupení váhu rozložil na všetky prsty a nielen na palec.

Skvelým benefitom čupiaceho pohybu v office (ideálne napríklad aj na úzkej podložke) je to, že zapájaš chodidlá a palce do udržiavania rovnováhy, čím trénuješ nielen silu a odolnosť týchto častí tela ale ja propriocepciu (schopnosť nervového systému zaznamenať vznikajúce zmeny vo svaloch a vo vnútri tela pohybom a svalovou činnosťou, tzv. “polohocit”).

Mimochodom, ak by si len tento článok prečítal(a) v čupe, či drepe, určite by sa ti tvoje telo poďakovalo!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com