Ako môže pracovisko bohaté na pohyb zlepšiť produktivitu?

Pohyb je esenciálny nielen pre zdravie, ale aj našu výkonnosť. Zistite, či ste vy alebo vaši zamestnanci pohybovo podvyživení, a ako je ovplyvnená vaša produktivita.
Pohyb je esenciálny nielen pre zdravie, ale aj našu výkonnosť. Zistite, či ste vy alebo vaši zamestnanci pohybovo podvyživení, a ako je ovplyvnená vaša produktivita.
 
Väčšina z nás žije a pracuje v prostredí, ktoré je chudobné na pohybovú sebarealizáciu. A práve pohyb nás udržuje v dobrej kondícii a silnom zdraví. Veď ani v stojatej vode nebude prúdiť voda a vzniká bahno. Pohyb môžeme vnímať ako výživu a my sme po väčšinu času, kedy pracujeme, podvyživení pohybom. Pod určitou hranicou nepohybu začína naše telo chátrať a my strácame zdravie. Vzniká dekondícia, svalové disbalancie alebo až fyzická degenerácia. Pozrite sa na pomer pohybu, ktorý máme v priemere v detstve vs. v dospelosti. Rozdiel v objeme je kľúčový parameter, na ktorý sa potrebujeme zamerať.
 
 
Znížená obratnosť tzv. gravipauza. Ako vidíme, počas života klesá miera pohybu, s čím priamoúmerne odchádza aj náš výkon, pekná postava, či pevné svaly. Vďaka nečinnosti ako je napr. zdĺhavé sedenie v práci, nás môže priniesť až do tzv. gravipauzy.
 
Gravipauza označuje stav, kedy strácame obratnosť, obmedzuje sa naša „komunikácia s gravitáciou“. Ťaháme vtedy za kratší koniec, existujú o tom vedecké dôkazy.
 
 
Inšpiruj sa!
 
 

Ako sa prejaví nedostatok pohybu na produktivite?

Ak pracovné prostredie nepodporuje pohyb a ľudia v ňom postupne strácajú svoju kondíciu, časom sa fyzický úpadok tela môže začať prejavovať ako:
 
  • znížená produktivita,
  • znížená motivácia a zvýšená prokrastinácia,
  • zdravotné problémy a absencie,
  • syndróm vyhorenia.
Všetky tieto dôsledky ovplyvňujú chod aj konkurencieschopnosť firmy na trhu.
 
 
 
 
 
 
Preto zdravé kancelárie už viac neznamenajú iba nezávadné materiály, čerstvý vzduch, prirodzené svetlo a biofilické prvky. Do centra pozornosti kultúry spoločnosti by mal vstúpiť pohyb, ktorý zohľadňuje základné potreby a zákonitosti fungovania ľudského tela. Každý môže začať od seba, zmeniť svoje návyky a životné postoje. Lenže tréning raz za deň nenahradí pohyb počas celého dňa. Viac sa o tejto téme dočítate v našom článku.
 
Zmeny najlepšie fungujú vtedy, keď cítime podporu od nášho prostredia, v tomto prípade pracovného prostredia, ktoré bude podporovať aktívny životný štýl. Ak chcete vedieť, ako je na tom práve vaša firma či váš homeoffice, vyplňte náš dotazník. Prezradí vám skóre, ktoré vyjadruje výšku zdravotného rizika plynúceho z vášho pracovného prostredia. Zaberie vám to viac ako 5 minút:
 
 
 
Sprav si neseda skóre!
 
 
Ako môže teda pracovisko bohaté na pohyb zlepšiť produktivitu?
 
Nepriamo:
  • zlepšuje kondíciu a zdravie, vďaka čomu telo môže generovať viac energie.
  • Nevzniká prokrastinácia, únava, bolesti ani zdravotné problémy.
  • Zamestnanci chodia menej k lekárovi, sú aktívni a tým sa zvyšuje ich, aj celková produktivita firmy.
 
 
Inšpiruj sa!
 
 
 
 

Prednášky Neseda: Prečo ani 5 poctivých tréningov za týždeň neodčiní 8 hodinové každodenné sedenie v práci?

 
 
 
 
Stiahnuť témy prednášok
 
 

Pozrite aj ďalšie návody ako používať náš Neseda Movement Kit:

 
 
 
 
Návod na používanie neseda kruhov Návod na používanie kalipra Chcem movement kit!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eshop | NESEDA