Ako sme v O2 Slovakia nahradili barové stoličky inovatívnym riešením?

Víziou Neseda nie je predávať stoličky. Naša misia a hodnoty nás predurčujú k tomu, že chceme meniť pracovné prostredie. A to takým spôsobom, ktorý bude chrániť ľudské zdravie, naše kosti či svaly a bude nás držať čo najďalej od doktorov.

V Neseda preto veríme, že pracovné prostredie môže byť bohaté na pohyb a hoci dnes musia firmy riešiť rôzne iné problémy, zdravie by malo byť stále na prvom mieste. 

Preto sme veľmi radi, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu so spoločnosťou O2 Slovakia, ktorá berie pohyb počas práce veľmi vážne. Prečo? Pretože si cení zdravie svojich zamestnancov a sami sú veľkí fanúšikovia športu a pohybu.

Náhrada barových stoličiek

Počas celého dňa presedia zamestnanci O2 Slovakia niekoľko hodín v jednej polohe, čo nie je pre naše zdravie prirodzené a ani zdravé. Ak sa pozrieme na samotné prevádzky operátora O2, zamestnanci používajú klasické barové stoličky, ktoré nie sú pre zdravie ideálne.

Práve preto sme sa s vedením, O2 dohodli, že aktívny pohyb vyskúšame zaviesť aj do rôznych prevádzok. Poskytli sme naše Nesedy a dokonca sme spoločne vyvinuli kľačadlo. 

To vzniklo najmä pre potreby efektívneho aktívneho státia a kľačadlo vám umožní striedať polohy aj pri státí. Je to niečo podobné, ako pri aktívnom sedení, keď používate Nesedu a môžete striedať 6 základných polôh.

Pozrite si video, kde sme v centrále O2 natáčali reportáž o ich kultúre pohybu:

 

Kultúra pohybu začína od lídra

Ryba smrdí od hlavy. Presne toto staré porekadlo by sme mohli aplikovať aj pri presadzovaní kultúry pohybu vo firmách. Veď kto má tú moc investovať do bradiel, rebrín, kruhov či mini posilňovni priamo v priestoroch firmy? Jedine manažment, ktorý musí mať pozitívny vzťah k pohybu a zdraviu. Presne to sa stalo aj v O2.

Generálny riaditeľ O2 Slovakia Igor Tóth je vášnivý športovec, rád si počas prestávok a medzi meetingami zacvičí. V centrále O2 nájdeme priestor na aktívny pohyb – lavička na bench press, kruhy či rebriny a bradlá sú k dispozícii pre kohokoľvek, kto má chuť si počas dňa rozhýbať svaly a prekrviť mozog. A presne takto vzniká kultúra pohybu.

„Rovnováha medzi duševným a psychickým zdravím je veľmi dôležitá. Dáva to človeku balans,“ vysvetľuje Igor Tóth počas toho, ako sa zdvíha na kruhoch priamo v centrále O2, ktorá je bohatá na aktívny pohyb počas práce. 

Fyzický pohyb VS. mentálne zdravie

Komunikácia, riešenie problémov či stretnutia. To všetko vyžaduje veľkú psychickú pripravenosť, ale aj veľa celodenného sedenia. Ako pripomína Igor Tóth, regenerácia a oddych ide ruka v ruke s tým, aby sme vedeli udržať našu mentálnu kapacitu.

„Akokoľvek môžeme byť šikovní a pracovať s hlavou, pokiaľ to nevyvažujeme športovou aktivitou, tak nám hlava degraduje,“ tvrdí generálny riaditeľ O2. Ako sám hovorí, líder necháva odtlačok na celej firme. Ak líder žije filozofiou pohybu a športom, tak to inšpiruje aj ostatných.

Kedy bude kultúra pohybu vo firmách bežná?

No to, aby sa niečo stalo zvykom, je potrebné to opakovať niekoľko týždňov. Platí to aj pri zavádzaní kultúry pohybu do kancelárii či home-officov.

Zo začiatku je zmena ťažká, stretáva sa s nepochopením, no neskôr sa začne pomyslené koleso točiť a rozbehne sa. Potom to už ide veľmi ľahko a pohyb ocenia aj kolegovia, ktorí sa možno doteraz nikdy predtým nijako extra nehýbali.

„Ak chce firma zavádzať kultúru pohybu do svojich kancelárii, na začiatku to bude veľmi ťažké, ale postupne, ak budú konzistentní a prezentovať tento životný štýl, tak na konci bude firma zdravšia, a úspešnejšia,“ hovorí Igor Tóth.

Prečo by sa mali lídri firiem zaujímať o zdravie svojich zamestnancov?

Vedúci predstavitelia firiem by sa mali starať o zdravie svojich zamestnancov, pretože zdravá pracovná sila je nevyhnutná pre úspešné podnikanie. Keď sú zamestnanci zdraví, sú produktívnejší a efektívnejší, čo vedie k vyšším ziskom a konkurenčnej výhode na trhu.

Okrem toho je pravdepodobnejšie, že zdraví zamestnanci zostanú v spoločnosti, čím sa zníži fluktuácia a ušetria sa peniaze podniku na nákladoch na nábor a školenie. Zdraví zamestnanci majú tiež menej dní práceneschopnosti a nižšie náklady na zdravotnú starostlivosť, čo môže pomôcť znížiť celkové náklady spoločnosti.

Nakoniec, keď sú zamestnanci zdraví, je pravdepodobnejšie, že budú spokojní so svojou prácou a budú mať pozitívny postoj k svojej práci, čo môže viesť k väčšej spokojnosti zákazníkov a lepšiemu zákazníckemu servisu. Stručne povedané, investovanie do zdravia zamestnancov je investíciou do úspechu podniku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com