Ako vlastne vznikla stolička neseda?

V tomto článku sa dozviete sled udalostí, ktorý viedol ku vzniku stoličky neseda až po jej dnešnú verziu. 

Začalo to článkom na blogu a náčrtom

Bol presne 8. jún 2015, kedy Vlado Zlatoš publikoval na svojom blogu článok Zmeňme degeneračnú kultúru pracovného prostredia, v ktorom vysvetlil, ako nás súčasné pracovné prostredie degeneruje hlavne kvôli potrebe dlhého sedenia, čo je dnes bežné, ale určite nie normálne.

Vysvetlil, prečo “ergonomické kreslá” ani “fitlopty” nie sú riešením. Pridal pár tipov, čo môže každý robiť, aby aspoň čiastočne zmiernil negatívne vplyvy celodenného sedenia a na záver načrtol ideu toho, ako by mohla vyzerať “ideálna pracovná stolička”:

 • nie vyslovene príjemná na dlhé sedenie, núti k pohybu
 • zároveň ale nie je ani nepohodlná, aby umožnila sústredenie sa na prácu
 • dá sa na nej ľahko vystriedať minimálne kľak, turecký sed a hlboký drep
 • je polohovateľná a plne nastaviteľná, prispôsobí sa Vám a nie vy jej

Vlado dodal, že minimálne sám takú potrebuje a že ak by mu vedel niekto pomôcť ju zostrojiť, nech sa ozve.

Nasledoval sled udalostí

Ľudia začali diskutovať.

 • “super nápad, tak či tak intuitívne mením pohohy”
 • “moja stolička na pružine mi problém neodstránila”
 • “používam obyčajnú krabicu, ale tákáto stolička by sa mi páčila”

Vlado videl, že nie je sám, kto tento problém rieši. Jedným z ľudí, ktorí sa pre riešenie tohto problému nadchli, bol aj Michal Truban, podnikateľ (vtedy CEO Websupport) a aktívny triatlonista.

Michal si uvedomoval, že aj jeho práca vyžaduje veľa času stráveného za počítačom, že aktuálna stolička mu nevyhovuje a že aj zo športového hľadiska by mu prospelo viac pohybu (tréner mu povedal, že síce trénuje ako profík, ale regeneruje ako amatér, čo potom nemá zmysel, ak venuje do tréningu toľko hodín, aby si následne na 8 hodín sadol a nechal svaly ochabovať a skracovať).

Vlado a Michal sa stretli na obede, dali hlavy dokopy a začali hľadať riešenie spolu. Dodnes si spomínam (a možno by som to ešte niekde dohľadal, keby dlho scrollujem), ako písal v roku 2015 Michal Truban na svoj facebook, že hľadá niekoho, kto by mu pomohol vyrobiť stoličku na mieru.

Keďže som predtým čítal Vladov článok, kde na konci načrtol svoju ideálnu stoličku a že hľadá niekoho, kto by mu ju pomohol  vyrobiť, napísal som Michalovi pod jeho facebook post komentár v štýle “ozvi sa Vladovi Zlatošovi, viem, že aj on hľadá / hladal”, na čo mi Michal odpísal niečo v štýle  “jj, to hľadám pre ten istý projekt ako Vlado” ????

zdroj: mediawatch.dog

Fast Forward do budúcnosti

Michal a Vlado našli v roku 2015 človeka, ktorý im pomohol vyrobiť prvý prototyp podľa požiadaviek. Okrem toho vznikol názov “neseda” a plán, že stolička pôjde do výroby v objeme prvých 100ks a že v ďalšej verzií bude obsahovať aj senzory a aplikáciu, ktorá bude zbierať dáta o tvojom sedení a v prípade záujmu ťa upozorní, aby si zmenil/a polohu.

V roku 2016 oslovilo Michal a Vlada profesionálne dizajnérske štúdio Werkemotion, ktorých nápad veľmi zaujal a ponúkli sa, že by vedeli pripraviť oveľa premakanejší dizajn stoličky.

Po obrovskom vylepšení dizajnu nasledovalo testovanie viacerých výrobcov jednotlivých častíc, až sa dostávame do roku 2017, kedy bola vyrobená prvá neseda ako ju poznáme dnes a v lete 2017 bolo do predaja vypustených prvých 100ks.

Ono to celé vyzerá ako veľmi dlhý čas, od pôvodnej idey k realizácií za 2 roky, ale za ten čas bolo urobenej veľmi veľa práce, bez ktorej by dnes naši prví zákazníci nemali nesedu v takej kvalite, ako majú dnes (napríklad len výber látky a šitia stál veľmi veľa času, ale práve kvalita poťahu a precíznosť šitia bola prvá vec, ktorú si všimol Šimon Šicko, CEO slovenskej firmy Pixel Federation, ktorý je tiež jedným z našich zákazníkov.)

V tom čase (leto 2017, spustená predaj) som už na projekte pracoval aj ja. Do tímu som sa pridal v apríli 2017 ako výpomoc na part-time s rôznymi procesmi a ako projekt rástol, rástla aj náročnosť jednotlivých procesov.

Moja part-time pozícia sa po úvodných mesiacoch zmenila na „full-time“, do tímu sa pridala Dominika, naša hviezda zákazníckeho servisu a administratívy, od septembra 2017 som sa stal CEO, pribúdajú nám objednávky, boli sme vo finále Startup Awards 2017, no stále sa držíme toho, prečo a ako neseda vznikla: aby sme zmenili degeneratívnu kultúru pracovného prostredia.

Vznikli sme ako startup, ktorý chce rásť organicky a postupne a presne tak aj fungujeme – nemíňame peniaze, ktoré nemáme, zameriavame sa na kvalitný produkt a na našich zákazníkov, nemáme reklamnú agentúru, ktorá by nám robila promo.

Väčšina zákazníkov prichádza preto, lebo sa stotožňujú s celkovou ideou, rozumejú filozofií neseda a to nám pomáha v tom, že nemusíme riešiť námietky sklamaných zákazníkov, ktorí nakúpili vďaka reklame, ale práve naopak, naši zákazníci sú našimi ambasádormi, ktorí nám pomáhajú túto zmenu šíriť ďalej.

Kde sa momentálne nachádzame a ako idú naše plány si necháme na ďalší článok, v tomto som Vám chcel priblížiť, „ako vlastne tá neseda vznikla”.

Pár mýtov o tom, prečo a ako vznikla neseda

Niektorí ľudia si myslia, že neseda vznikla ako snaha “zarobiť na aktuálnom trende ergonomických stoličiek”. Toto nemôže byť ďalej od pravdy, pretože jednak “hajp” z ergonomických stoličiek už pominul dávno, trh je dnes presýtený a jednak Vlado Zlatoš a Michal Truban sa rozhodli v prvom rade riešiť svoj vlastný problém, takže túžba vyvinúť produkt bola vnútorná a skutočná aj bez vidiny budovania novej firmy.

Často sa nás ľudia pýtajú, že ako to vlastne vyrábame, či to vôbec vydrží a podobne. Síce sme nikto predtým nevyrábali stoličku, ale to neznamená, že to nerobíme poriadne. Neseda prešla riadnou certifikáciou kancelárskeho nábytku STN EN 1335, prešla záťažovými testami simulujúcimi niekoľkoročné používanie bez známky opotrebenia (protokol číslo N-007-17) a aj keby sa objavil nedostatok, poskytujeme na nesedu minimálne 3-ročnú záruku.

Netreba zabudnúť, že stoličku navrhovalo profesionálne štúdio, kde sa v 3D modeloch zohľadnil každý milimeter, ťažisko je perfektne vybalansované, vlastníme ochranu dizajnu, ktorý bol pripravený na mieru a nie je podľa žiadnej šablóny a do tretice, stoličku pre nás kompletizuje profesionálna slovenská firma, ktorá vyrába nábytok pre mnohé svetové značky, takže o kvalitu sa naozaj netreba báť.

Aby som to zhrnul, za mňa osobne je práve to, ako vznikla neseda, dôvod, prečo tomuto produktu verím, makám na ňom a snažím sa o to, aby uspel:

 • organický vznik ako odpoveď na vlastnú potrebu a nie niečo, čo je módne
 • odvážna vízia zmeniť svet, urobiť niečo, čo má zmysel a pomôže ľuďom
 • synergia kvalitných ľudí, ktorí stoja za týmto projektom
 • nadšenie verejnosti z filozofie nesedy a následné spokojné hodnotenia zákazníkov
 • aj keď neseda už je dnes firma, ktorá predáva ergonomickú stoličku, už od začiatku ide proti prúdu, pretože kým ostatné stoličky sa snažia ukázať, že „na mne sa sedí najzdravšie“, tak neseda hovorí, že „najzdravšia poloha na sedenie neexistuje, akákoľvek poloha, ak v nej budete pridlho, nie je zdravá, najzdravšia poloha je vždy tá ďalšia a riešením nie je lepšie sedenie, ale naopak, menej sedenia“.

Takže, takto vznikla neseda.

Ďakujem za prečítanie a ak máte nejaké otázky, neváhajte sa pýtať do komentárov, rádi Vám na ne odpovieme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eshop | NESEDA