Video: Aký je rozdiel medzi zdravým a pohodlným sedením?

Sedieť či stáť? Striedať polohy alebo robiť stojku o stenu? Firemná kultúra nás zväzuje a určuje čo je normálne a čo je . Ak pracujete doma, situácia je o trochu lepšia. Ak však pracujete vo firme, často nemáte na výber, lebo firemná kultúra nepustí. Aký je však rozdiel medzi pohodlným a zdravím sedením? Poďme si to trochu rozdrobiť na drobné.

Prečo nás dlhé sedenie v práci degeneruje?

Stali sa z nás špecialisti na sedenie. Tak ako vrcholový športovec každý deň po 1-2 dekády trénuje svoje telo na pohybový výkon a telo sa adaptuje a stáva silnejšie, tak podobne sa adaptujeme aj my na celodenné sedenie. Na rozdiel od športovcov ktorí trénujú 2-4 hodiny denne, my trénujeme sedenie 8 a viac hodín. Kto je potom striktnejšie adaptovaný a s akými následkami.

Potom je tu ergonómia. Tá pomáha tomu, že sedíme dlhšie v „správnej polohe”, ktorá ale naše telo ešte viac degeneruje. Ani toto však nie je cesta. Ľudské telo bolo stvorené k pohybu. Keď telu neposkytnete dostatočne pestrú pohybovú „výživu“, začne chátrať.

Čo robíme celý deň v práci? Väčšina z nás odpovie, že sedí. Možno aj 10 hodín denne. Ide o dlhé hodiny adaptácie na polohu, ktorá vôbec nie je pre naše telo výživná ani prirodzená či zdravá. Pozrite sa aký je rozdiel v objeme pohybu keď sme boli deti a ako hlboko môže klesnúť objem pohybu v dospelosti. Podľa toho za to platíme daň.

Bežné veci neznamenajú aj zdravé veci

Za najhoršiu zo všetkých bežných činností preto považujeme špecializáciu na sedenie. Deti v školách, dospelí v zamestnaní alebo v domácnosti, kancelárske povolania. To všetko sú polohy modernej doby, ktorá majú zásadný vplyv na naše zdravie. 

Akceptáciu kultúry celodenného sedenia automaticky znamená akceptáciu fyzickej degenerácie. Tá je výsledkom adaptácie na dlhé hodiny sedenia každý deň v mesiaci, rok za rokom. Sedenie je v dnešnom svete úplne bežné.

Lenže nie všetko čo je bežné, je zároveň aj normálne a pre naše telo automaticky zdravé. V tomto prípade je opak pravdou. Preto nič také, ako zdravé sedenie neexistuje. Existuje len primerane dlhé sedenie s prestávkami v rôznych polohách, ktoré degeneráciu zmierňujú. A pohyb za no-extra-time, ktorý toto všetko kompenzuje.

Preto začať aspoň tým, že začneme meniť polohy sedenia je skvelý začiatok zavádzania kultúry pohybu do vášho (home )officu. Z tohto videa si môžete pozrieť dôvody prečo je sedenie nezdravé:

 

Cieľom je preto páliť kalórie za no-extra-time, pretože nám to umožňuje hýbať sa. Ak sa hýbať nebudeme, jedného dňa sa nám môže stať, že už nebudeme schopní žiadneho pohybu.

Špecializácia na sedenie je dnes problémom číslo jeden a spôsobuje viacero ťažkostí.

  • zvyšuje možnosti výskytu kardiovaskulárnych ochorení
  • vyskytujú sa ťažkosti tráviaceho systému, lymfatického systému či hormonálneho systému
  • zaznamenávame poruchy pohybového aparátu (oslabené lopatkové svalstvo, skrátené bedrovo-driekové svalstvo, oslabené sedacie svalstvo)
  • a mnohé ďalšie zdravotné komplikácie

Zdroj hlavnej foto článku: Unsplash/Toàn Nghĩa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com