Celodenné sedenie nevyrieši hodina vo fitku. Naša generácia je majstrom sveta vo vrcholovom športe v sedení

A cenu za najlepšieho vrcholového športovca v celodennom sedení získava…veď si to doplňte sami.

Hodí sa tam mnoho označení. Mladí ľudia, naša generácia, právnici, lekári, manažéri. Mnohí z nás to poznajú. Hoci si často myslíme, že naše problémy vyrieši permanentka vo fitku, nie je to tak. A naopak, často si robíme veľmi zle, ak sa rozhodneme nárazovo cvičiť a počas víkendu alebo nového „od pondelka“ zaťažíme naše telo, ktoré sa nevie z prvotného šoku spamätať.

Dáta, ktoré máme k dispozícii sú šokujúce. Len v Spojených štátoch bolo zistené, že jeden zo štyroch dospelých Američanov sedí viac ako 8 hodín denne. To je celá pätina populácie USA.

Sedenie ako tichý zabijak 

Keith Diaz, vedecký pracovník na Katedre medicíny Kolumbijskej univerzity, ktorý viedol výskum o sedavom správaní a úmrtnosti v USA , v rozhovore uviedol, že trvanie sedenia môže výrazne ovplyvniť riziko predčasnej smrti.

Vo svojej štúdii s takmer 8 000 dospelými zistili, že ľudia, ktorí sedeli v 30-minútových úsekoch, mali o 55 % nižšie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí sedeli dlhšie. Zároveň ľudia, ktorí často sedia viac ako 90 minút v kuse, majú takmer dvojnásobne vyššie riziko úmrtia.

Ešte horšie je, že štúdia tiež zistila, že čas strávený sedením zvyšuje celkovú úmrtnosť bez ohľadu na úroveň fyzickej aktivity. To znamená, že napriek pravidelnému cvičeniu stále existuje vysoké riziko predčasnej smrti. Kľúč spočíva v skutočnom skrátení času stráveného sedením. Samozrejme, ľudia, ktorí sú stále fyzicky aktívni, majú stále lepšie šance ako tí, ktorí nie sú.

Len fitko nestačí

Hoci dnes fitness centrá praskajú často vo švíkoch, ľudia si často neuvedomujú zásadnú vec. Ak celý deň sedím, nie som aktívny a telu nedoprajem pohyb, hodina v posilňovni mi vôbec nepomôže.

Jedna hodina pohybu nedokáže vyriešiť dlhé hodiny sedenia na nepohodlných stoličkách. Pohyb potrebujete aj počas práce, počas písania záverečnej práci či počas dlhej a nudnej prednášky vášho šéfa.

Ľudia sa za posledných 10 000 rokov príliš nevyvinuli. Naša fyziológia zostáva veľmi rovnaká, ako fyziológia našich predkov. Náš životný štýl je však úplne odlišný.

Poľnohospodárstvo a technológie úplne zmenili spôsob, akým žijeme, vrátane toho, ako dobre a ako často sa pohybujeme. Naše telo lovca a zberača je dobre vybavené na beh, lezenie, prechádzanie a prekonávanie nejasných prekážok.

Naši predkovia trávili čas sediac na nerovnom teréne, plávaním a lovom; pohybovali sa takmer neustále. Naše telá v súčasnom svete vôbec nepoužívame tak, ako sú navrhnuté.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com