Čím sa obklopiť v kancelárii, aby ste nepriberali? 5 jednoduchých rád, ako žiť zdravšie

Zapnete počítať, prinesiete si kávu a na raňajky hodíte cereálie s mliekom, ktoré zajete sladkou tyčinkou – veď lebo energia.

Omyl.

Do obeda budete hladní, ospalí a menej funkční. Ako sa teda stravovať počas pracovného dňa, aby ste boli čo najviac sústredení a produktívni?

Pre každého funguje samozrejme niečo iné, niekto má rád bohaté raňajky, iní zase neraňajkujú vôbec. Vo všeobecnosti neexistuje žiadny presný a fixný plán, ako sa stravovať v kancelárii. Môžeme vám však dať rady, ktoré často pomáhajú a fungujú.

1, Skúste neraňajkovať

Hneď na úvod takto „zhurta“? Áno. Raňajky nemusia byť tým najdôležitejším jedlom dňa. Prirodzene, že firmy, ktoré predávajú raňajkové cereálie alebo iné pochutiny, to vždy s radosťou hlásia, no veda a výskum hovorí niečo iné.

Samozrejme, ak ste na raňajky zvyknutí, nemusíte robiť žiadne zmeny, o tom si povieme nižšie. Ak však raňajkujete len preto, lebo vám niekto povedal, že musíte, a vám ani poriadne nechutí a tlačíte to nasilu, tak to nerobte.

Ak vynecháte raňajky a prvé jedlo si dáte až na obed, ide o formu veľmi známeho prerušovaného hladovania, ktoré môže priaznivo vplývať na vaše kognitívne vnímanie a budete na prácu viac sústredení, keďže jedlo nebude zaťažovať váš organizmus. Doprajte si rannú kávu či čaj bez cukru a uvidíte, ako sa budete cítiť. Káva väčšinou stlmí hlad a vydržíte až do obeda.

2, Raňajkujte funkčne

Ak si bez raňajok neviete predstaviť svoj život, vôbec to nevadí. Skúste však vyberať potraviny, ktoré vám nedarujú lístok na cukrový roller-coaster do obeda. Čo to znamená? Ak si dáte na raňajky sladké cereálie a sladkú proteínovú tyčinku, ktorá zalejete sladkou kávou, na chvíľu vás to možno prebudí, budete cítiť eufóriu, no po chvíľu sa vaša nálada prudko zmení a začnete byť navyše hladní.

Možno to sami poznáte, najete sa a potom si chcete zdriemnuť. Toto nie je prirodzené pre človeka. Jedlo by nás nemalo uspávať, naopak, malo by nás držať sústredených. Skúste vymeniť klasické sladké raňajky za slané s vyšším obsahom tukov a bielkovín.

Tie sa v tele vstrebávajú pomalšie a absencia cukru vôbec nevadí. Nebudete ako na kolotoči, kedy si vaše telo pýta opäť cukor, pretože svoje hladiny znížil až moc. To sa stáva, keď si dáte veľmi sladké raňajky – telo chce znížiť obsah cukru v krvi, dostane sa však až na také hladiny, kedy si pýta opäť a vy ste hladní. Skúste napríklad vajíčka s avokádom a krajcom celozrnného kváskového chlebu.

Dajte si lososa na masle so zeleninou či omeletu so šunkou, syrom a zeleninou. Kombinácii je mnoho, vyhnite sa však vysoko cukrovým jedlám a ultra spracovaným potravinám.

3, Obklopte sa zdravím

Ako vyzerajú stoly vašich kolegov? Všimnite si, čo „chrúmajú“ počas pracovného dňa. Čipsy, slané tyčinky, maškrty, čokoládky a keksíky? …Skúste presný opak. Ak už máte potrebu niečo počas práce chrúmať, skúste si so sebou zobrať napríklad cherry paradajky, nakrájajte si uhorku na plátky a počas práce si to jednoducho užívajte.

Obklopte svoj pracovný stôl niečím iným, ako cukrovinkami či spracovaným jedlom. Ak pociťujete hlad,  no stále nie je čas obeda, doprajte si na váš stôl  niečo vysoko proteínové – natvrdo uvarené vajíčka, vysoko proteínový grécky jogurt (do ktorého si tú zeleninu môžete namáčať). Skúsiť môžete aj nespracovaný, kvalitný syr.

4, Používajte NESEDU

Pohyb je pri práci veľmi dôležitý. Asi nemusíme pripomínať, že v NESEDA veríme revolúciu v (ne)sedení. To znamená, že ak sa nás opýtate, aká je ideálna poloha na sedenie, tak vieme, že to je tá ďalšia v poradí. Jednoducho povedané, sedieť viac ako 30 minút nie je vôbec zdravé a škodíte tak svojmu telu.

Preto používajte pri práci NESEDU, ktorá vám umožní striedať zaujímavé polohy, pri ktorých dokonca pálite kalórie. Ak si chcete NESEDU vyskúšať, nie je problém. Zapožičiame vám ju, aby ste si vyskúšali, ako funguje a ako sa vám (ne)sedí.

5, Viac pohybu, menej stresu

Stres je v dnešnej dobe tichým zabijakom. Ak pretrváva chronicky, môže nás veľmi rýchlo dobehnúť a spôsobiť nemalé ťažkosti. Výskumy však naznačujú, že pohyb je jeden z liekov, ako zo seba stres dostať a byť mentálne v pohode.

Počas práce máme mnoho stresových faktorov –   nestíhame deadliny, pretiahnuté meetingy nám rušia plány a nejasná budúcnosť nám neumožňuje väčšie plány či investície. Práve pohyb zmierňuje následky stresu a podľa rozsiahlej štúdie sa dokonca stávame viac voči stresu odolní. Skúste zakomponovať tieto rady do vášho pracovného života a sami uvidíte, čo vám vyhovuje a čo nie.

Nie všetko funguje na každého, my sami si musíme nastaviť spôsob práce a pohybu v ňom. Nerobiť však nič je krásna cesta do pekla.

Foto článku: Unsplash/Sander Dalhuisen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com