Ako si všímať na svojom tele následky sedavého životného štýlu?

Možno si niekedy kladiete otázku, či naozaj má na vás sedavý životný štýl tak negatívny dopad, ako všetci vravia. Pozrite sa s nami na pár aspektov, ktoré vám môžu odpovedať na vašu otázku. Cez pár jednoduchých testov hybnosti zistíte, ako ste na tom.

Palce na nohách

Prvým indikátorom, ktorý možno nie je až tak priamo spojený so sedavým štýlom života, ale je veľmi dôležité si ho všimnúť, lebo naznačuje problémy, je pozícia palca na nohe.

V modernej kultúre dnešného človeka nie je bežné, aby niekto mohol chodiť bosý. Je to veľmi zdravé, veľmi užitočné, ale mnoho z nás nosieva opätky alebo dokonca veľmi vysoké tenisky, topánky, ktoré nám „zväzujú“ nohy.

To čo nás zaujíma je, či je aktívna medzera medzi palcom a ostatnými prstami. Ak táto medzera chýba, môže to naznačovať že príliš tesné topánky, ktoré často nosíme, znemožňujú svalovému reťazcu, ktorý začína od palca a končí na zadku, sa aktívne hýbať.

Postavenie členkov

Je badať nejaké padanie členka a klenby? Ak nie je klenba veľmi padnutá, táto časť nohy má určite lepší funkčný potenciál než so spadnutou klenbou.

Hlboký drep

V hlbokom drepe sa nám ukáže, v akom stave je jeden z dôležitých svalov – iliopsoas – ktoré sa snažíme aj nesedou adresovať. Na videu vidno, že Marek má zhruba 30-35 cm zadok od zeme v najnižšej polohe hlbokého drepu. Jedným z dôvodov na toto môže byť skrátenie svalu iliopsoas. A dôvodom na takéto skrátenie je častokrát práve hlavný stavebný kameň sedavého životného štýlu – pridlhé sedenie.

V prípade, že vám hlboký drep robí problém, môže byť (samozrejme po zvážení iných ďalších indikácií a možných spojitosti), zapracovať na tom, aby ste boli schopní sa dostať nižšie alebo dlhši do práve tejto antidegeneratívnej pozície.

Hlboký drep nazývame antigeneratívnou pozíciou, lebo jeho pravidelné a vhodne dávkované zaradenie do dennej pohybovej rutiny môže pozitívne kompenzovať bežné následky sedavého životného štýlu.

Predklon a guľatenie chrbta

Ako veľmi ďaleko vám súčasná fyzická schránka umožní sa predkloniť predtým, než sa chrbát z vystretej pozície preklopí do guľatenia? Čím skôr to je, tým viac to naznačuje možné obmedzenia, jedným z nich môže byť napríklad  skrátenosť zadného svalu stehenného a jeho obmedzená hybnosť.

Pokiaľ nemáte žiadne podložené dôvody, prečo by to malo byť zdravotne nemožné, dosiahnuť pozíciu, kedy sa s vystretými nohami a rukami dotknete zeme bez zaguľatenia chrbta by malo byť pre vás určite možné.

Ak nie určite odporúčame do vášho denného fungovania zaradiť ďalšie dávky pohybu, ktoré pomôžu toto obmedzenie odstrániť.

Vyskúšali ste si jednotlivé testy? Čo vám vaše telo hovorí? Je čas na viac pohybu (možno aj s nesedou)?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eshop | NESEDA