Čo znamenajú „no-extra-time“ pohybové aktivity v praxi? Je to veľmi jednoduché!

Pracujete aj vy v prostredí ktoré je chudobné na pohyb? Kultúra pohybu môže byť jedna z najlepších investícií do vnútorného bohatstva vás i vašich kolegov. No-extra-time je jedna z najdôležitejších myšlienkových koncepcií, ktoré si môžete v praxi osvojiť.

Opravuje vaše zdravie v prípade, že ste si ho už poškodili a naopak ako prevencia, vám nikdy nedovolí zdravie stratiť. V literatúre sa tento fenomén nazýva aj „Non-exercise activity thermogenesis“ (NEAT) a vďaka nemu môžete počas práce spáliť o 500 až 1000 kalórii navyše. Ale to nie je všetko. Čo to v praxi obnáša?

1, Buďte aktívny počas práce

Zmeny polohy sedenia či státia. Chôdza po schodoch, kráčanie, visenie a ďalšie, to všetko patrí do NEAT (no-extra-time pohyb). Práve kombináciou týchto aktivít dokážete spáliť počas dňa nemalé množstvo kalórii. Budete páliť energiu a pracovať zároveň.

Najskôr sa vám to môže zdať veľmi obťažne až nemožné, no skúsenosti našich zákazníkov, ktorí NESEDU vyskúšali hovoria za všetko. Postupne si zvykli a dnes si už nevedia predstaviť svoj pracovný deň bez striedania polôh na NESEDE či sedieť za počítačom viac ako 30 minút.

Byť aktívny počas práce neznamená len meniť polohy na NESEDE. Ak vám to práva umožní, choďte na toaletu po rebrinách a zarúčkujte si smerom do kuchynky na kávu. Áno, môže sa to na prvý pohľadať zdať veľmi neštandardné, a aj to je. Práve preto sme v NESEDA presvedčený, že kvalitné pracovné prostredie sa nedefinuje len najmodernejšou výpočtovou technikou, ale aj zdravou možnosťou pohybu po kancelárii.

2, Budujte aktívne pracovné prostredie

Kultúra pohybu začína v deň, keď si zaobstaráte jednoduché pomôcky na cvičenie ako hrazda, kruhy, palica a začnete ich používať počas pracovnej doby. Ak to v kancelárii stále nemáte, skúste si zaobstarať vlastné a len tak ich položiť do priestoru.

Možno tak budete motivovať nielen seba, ale aj iných kolegov k tomu, aby dostupné pomôcky využili. V NESEDA máme okrem stoličiek aj zaujímavé praktické nástroje, ako napríklad kruhy či palice, ktoré vám môžu osviežiť deň.

Ďalším výborným typom, ako budovať aktívne pracovné prostredie medzi kolegami je urobiť jednoduchú každodennú súťaž, kto vydrží v hlbokom drepe alebo v planku najdlhšie. Výsledky zapisujte na tabuľu a ten kto bude mať na konci mesiaca najviac bodov získa nejaké ocenenie. Motivovať sa dá rôznymi spôsobmi.

Ak stále neviete ako na to, neváhajte nás kontaktovať a tím NESEDA vám príde na pomoc. Zakladateľ Vlado Zlatoš má vyše 20 ročné skúsenosti s pohybom a firemnú kultúru pohybu pozná dopodrobna. Radi vám vysvetlíme základy a ukážeme ako funguje napríklad naša stolička NESEDA.

3, Inšpirujte svoje okolie

Niekto musí byť prvý a tak trochu „divný“. Práve vy môžete zaviesť kultúru pohybu medzi svojich kolegov a zvýšiť tak ich zdravie aj produktivitu. Stačí si kúpiť Stoličku NESEDA či NESEDA Kľačadlo a o diskusiu je postarané. Práve vy tak môžete inšpirovať ostatných, aby pre svoje zdravie niečo robili.

Nasledujúci graf veľmi pekne ukazuje, ako sa vyvíja naša pohybová aktivity tým, ako starneme. Objem pohybu je v detstve a počas dospievania na vysokej úrovni. Keď sa prihlásime na vysokú školu, v tomto momente začne náš pohyb upadať, keďže dlhé prednášky a prípravy na štúdium nás nútia tráviť za knihami a počítačom dlhé hodiny.

Neskôr sa zamestnáme a tu vidíme dramatický pád. Väčšina ľudí v kancelárii pracuje dlhé hodiny v sedavej pozícii, prúcu si neskôr často berú domov, kde opäť len sedia. Človek tak nemá problém presedieť až 10 – 15 hodín denne. Upadá naša kondícia, je nám zaťažko prejsť pár schodov, lebo sa ihneď zadýchame.

Ďalším štádiom je rodičovstvo, kedy ani ten malý voľný čas, čo sme mali po práci nevieme využiť na pohyb, pretože sa venujeme dieťaťu. Strážime ho, hráme sa s ním, pohybu je menej a menej. V tomto štádiu už dochádza k fyzickej dekondícii a môžeme prejsť do fyzickej degenerácii, ktorá sa dá len veľmi ťažko zvrátiť. Viac o týchto degeneráciách spôsobenými sedavým režimom a nedostatkom pohybu si môžete prečítať TU.

 

4, NESEDA vám vie pomôcť

Práve pre vyššie spomínané fakty je potrebné myslieť na svoje zdravie ešte predtým, než začnú reálne problémy. Ak začnú, je potrebné ich riešiť hneď.

Ani s pokazeným autom nemôžete využívať jeho výkon na 100 percent. Podobne je to aj s naším telom, ktoré si však, na rozdiel od auta, vieme pokaziť iba raz. Jeho oprava a celková regenerácia trvá veľmi dlho, niekedy až roky.

Práve preto v NESEDA vidíme veľký potenciál meniť sedavý kancelársky spôsob práce na taký, ktorý bude zdravý a plný pohybu. Nerobíte to pre nás, ani pre svojich kamarátov. Robíte to v prvom rade pre seba, pretože čím dlhšie vydržíte vo svojom živote aktívnejší, tým viac času budete mať na veselý a šťastný život.

Stoličky NESEDA vám ponúkajú nie samotný produkt, ale životný štýl, ktorý keď aplikujete, dodáte do svojho života novú energiu. Ak by ste mali záujem o zapožičanie stoličky NESEDA, vieme sa určite dohodnúť. Vysvetlíme vám a ukážeme ako to celé funguje a ako využiť potenciál stoličky naplno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com