Tréning a pohyb nie je to isté. Kým na tréning si musíme vyhradiť čas, pohyb môžeme robiť kedykoľvek počas dňa. Aj na pracovisku.
Predstavte si, že jedného dňa bude bežné, že vo firme budeme chodiť na boso alebo barefoot, pracovať v hlbokom drepe (dokonca aj v sukni). Na druhé poschodie za kolegami vybehneme po schodoch, debatovať budeme zavesení na hrazdách, na WC prerúčkujeme a počas porady vystriedame niekoľko kompenzačných polôh k zdĺhavému sedeniu. Počas prestávky si zacvičíme na kruhoch alebo urobíme stojku o stenu. Takto si predstavujeme kultúru pohybu na pracovisku naplnenú malými aktivitami počas celého dňa. V odborných kruhoch sa takýto pohyb označuje skratkou NEAT (Non-exercise Activity Thermogenesis).
Okrem toho, že takýmto neustálym pohybom udržujeme svaly v správnom svalovom tonuse dokážeme spáliť medzi 500-2000 kcal. Pri tréningu je to 100-1000 kcal.
A práve to môžu tie kalórie navyše, ktoré nemáme kde minúť a prejavujú sa na našom tele ako tukové zásoby.
Ako zaviesť pohyb za no-extra-time do pracovného dňa? Každý z nás má iné možnosti a schopnosti, ktoré predurčujú, aký pohyb si zvolíme. Všeobecne NEAT rozdeľujeme na 4 základné druhy, ktoré by ste mali medzi sebou ľubovoľne kombinovať:
•Aeróbne pohybové činnosti
•Izometrické pohybové činnosti
•Dynamické pohybové činnosti
•Kompenzačné pohybové činnosti
NEAT pre silnú nervovú sústavu
Umožniť zamestnancom a kolegom, aby sa počas práce mohli hýbať preukázateľne posiluje zdravie. Ľudia sú menej chorí a viac koncentrovaní, čo podporuje produktivitu aj finančnú prosperitu. Okrem toho si budujú väčšiu odolnosť voči psychickým a fyzickým zmenám.
Prednášky Neseda: Prečo ani 5 poctivých tréningov za týždeň neodčiní 8 hodinové každodenné sedenie v práci?
Zdroje:
- Estimating the Cost of Sedentary Lifestyles
- Yet More Data on Body Weight and Medical Costs
- Health and economic costs of physical inactivity
- Being a Couch Potato Could Kill You and the Global Economy