Drep a čupenie - skvelý pohyb v kancelárii

Drep a čupenie – jednoduché možnosti na pohyb v kancelárii

Pre pohyb v kancelárii je dobré začať jednoducho a zľahka. Napríklad drepom, či čupením. Hlboký drep je prirodzenou polohou, v ktorej vie každé dieťa vydržať bez problémov a hrať sa. Sedavé zamestnanie prispelo k tomu, že sme v dospelosti stratili schopnosť vydržať v polohe hlbokého drepu a pritom by táto pozícia mala byť pre nás oddychovou. Naviac sa vtedy kĺby dostávajú do krajných polôh, čo je dobré pre prospešné kĺby členkov, kolien aj bedier.

Ako do drepu?

Základný a jednoduchý spôsob prvý krok je vymeniť klasické sedenie na stoličke za drep na podlahe. Zo začiatku na pár sekúnd a postupne pridávať. A keďže sa riadime heslom „keep moving while working“, tak si môžeš v drepe vybaviť rýchle telefonáty alebo prečítať maily na mobile. Ak je ideálna forma tejto pozície (chodidlá čo najviac rovnobežne a smerujú dopredu, kolená smerom von, chrbát vzpriamený) pre teba na začiatku nedosiahnuteľná, nič nie je stratené. Zaberie ti to nejaký čas, kým sa do drepu budeš vedieť dostať plnohodnotne ako v detskom veku. Choď na to postupne. Začni tým, že si podložíš päty. Môžeš na to použiť prah dverí, alebo knihy, to určite v office nájdeš. Ak uvidíš, že napreduješ, výšku podkladaných vecí môžeš postupne znižovať až kým nebudeš pätami úplne na podlahe. Na neseda stoličke máme pre tento účel funkciu, pri ktorej sa sedák nakloní o 5% a tak sa vytvorí šikmá plošina.

Aj čup je dobrá možnosť

Pohyb v kancelárii určite doplniť aj o ďalšie polohy. Skvelé je sa popri práci prejsť, chvíľu stáť a môžeš aj čupieť. Vysloboď svoje nohy z príliš úzkych topánok a na chvíľu si čupni. Popritom zasa môžeš vybaviť nejaké pracovné veci alebo si niečo krátke prečítať. Dôležite je klásť dôraz na to, aby si pri čupení váhu rozložil na všetky prsty a nielen na palec. Skvelým benefitom čupiaceho pohybu v office (ideálne napríklad aj na úzkej podložke) je to, že zapájaš chodidlá a palce do udržiavania rovnováhy, čím trénuješ nielen silu a odolnosť týchto častí tela ale ja propriocepciu (schopnosť nervového systému zaznamenať vznikajúce zmeny vo svaloch a vo vnútri tela pohybom a svalovou činnosťou, tzv. „polohocit“). Mimochodom, ak by si len tento článok prečítal(a) v čupe, či drepe, určite by sa ti tvoje telo poďakovalo! Ak chceš dostávať ďalšie tipy o pohybe v kancelárii aj do e-mailu, prihlás sa na neposedný newsletter.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eshop | NESEDA