Vývoj Nesedy: Od boľavých krížov Miša Trubana k dizajnovej stoličke Neseda

Povedzte áno (ne)sedeniu

Základnou otázkou je prečo? …Prečo by sme vyvíjali niečo, čo každý považuje za samozrejmé a prečo by sme chceli meniť niečo, nad čím sa zamýšľa možno veľmi málo ľudí. Veď práve… Aj to je dôvod, prečo sme začali vyvíjať Nesedu. Ľudia, ktorí sa živia tým, že pracujú v kancelárii či na home-office, presedia niekedy 10 až 14 hodín denne.

Nie je to zdravé, práve naopak so sedením prichádzajú mnohé problémy, ktoré začíname riešiť veľmi neskoro. Hoci sa často uspokojujeme tým, že naše celodenné sedenie vyrieši fitko, alebo iné cvičenie, hodinová aktivita nedokáže zmierniť dôsledky dlhodobého sedavého štýlu života. Práve preto sme začali vyvíjať riešenie, ktoré pomôže zmierniť, zmeniť a takmer úplne vyriešiť problém dlhého sedenia. Možno si budete musieť na iné a nové pracovné nasadenie trochu zvyknúť, no stojí to za to.

Ako to celé začalo

„Za posledných 10 rokov som vytvoril a napísal viac ako 1500 publikačných strán, čím človek strávi hodiny a hodiny sedenia za počítačom,“ hovorí Vlado Zlatoš, ktorý stojí za projektom Neseda. Práve jeho štúdium, práca s klientami či publikačná činnosť ho motivovali priniesť na trh niečo, čo vyrieši problémy s dlhodobým sedením.

„Na základnej škole sedíme, na strednej škole tiež, na vysokej škole som sedel trikrát toľko viac. Hovoril som si, že takto to ďalej nejde,“ približuje svoje motivácie Vlado. Ten ďalej hovorí, že počas svojej práce rád striedal polohy aj na klasickej stoličke, no tá mu neumožňovala efektívne využitie pohybových aktivít, ktoré by rád robil. Preto začali vznikať prvé nákresy inovatívnej stoličky.

Mišo Truban a jeho kríže…

Michal Truban, známy podnikateľ, ktorý rozbehol niekoľko úspešných projektov na Slovensku, presedí dennodenne niekoľko hodín. Je to daň za jeho prácu a úspešnú kariéru.

Podobných príbehov je mnoho – manažéri, právnici, podnikatelia, administratívni pracovníci, no proste všetci, ktorých aspoň trošku živý ťukanie za klávesnicou… „S Michalom sa pravidelne stretávam, hovoril som mu o mojom nápade, ktorý ho ihneď zaujal,“ hovorí Vlado o stretnutí s Mišom Trubanom, ktorý mu prezradil, že má krížové bolesti a jeho fyzioterapeut mu značne dohováral. Hoci si Michal myslel, že jeho bolesti pochádzajú z tvrdého tréningu na triatlon, fyzioterapeut ho z tohto omylu rýchlo vyviedol. „Máš to z celodenného sedenia,“ zaznelo v ambulancii.

Spojenie nápadu Nesedy od Vlada Zlatoša a problémy chrbtice Michal Trubana doviedli oboch za jeden stôl a Neseda vznikla už nielen ako nákres na papieri, ale aj ako biznis myšlienka a reálny projekt. Vtedy sa písal rok 2015. Trvalo dva roky, kým bol vývoj stoličky dokončený. Počas dvoch rokov vývoja však Vlado Zlatoš intenzívne komunikoval svoj nápad s verejnosťou, získaval emailové adresy a spätnú väzbu od potenciálnych zákazníkov. Nový produkt ľudí zaujal a už v tom období mala Neseda niekoľko desiatok pred objednávok.

Manažér zdravia vývojárom

Myšlienka Nesedy sa pretavila do reálneho produktu, ktorý už vyzeral aj vizuálne príťažlivo. Bolo však potrebné určiť, ako bude produkt fungovať a hlavne, aké polohy môže užívateľ striedať počas sedenia na Nesede. „Ako odborník na stravu, a teda manažér zdravia, som si hovoril, že ja predsa neviem vyrábať stoličky tak, ako to robia ostatní.

Položil som si však základnú otázku. Čo očakávam od produktu? Aké polohy chcem na stoličke striedať?,“ zamýšľal sa Vlado Zlatoš, ktorý vychádzal zo základov fyziológie a z poznatkov o tom, ako pohyb vplýva na človeka z pohľadu gravitácie. Tak vzniklo 6 základných polôh, ktoré je možné počas práci na Nesede striedať a ktoré najviac precvičia či ponaťahujú jednotlivé svaly a celý pohybový aparát.

Z myšlienky a veľkého svetového problému vznikol reálny produkt, ktorý však taktiež prešiel svojím príbehom a vývojovým procesom. Od „čudných“ nákresov na papieri, po dizajnové zhotovenie stoličky, ktorú dnes využívajú mnohí spokojní zákazníci.

Aká je misia Nesedy? 

  • zaviesť novú kultúru pohybu do pracovného prostredia,
  • zmeniť spôsoby sedenia a to, čo je v spoločnosti “normálne” a čo bežne akceptované (napríklad sedím v squate a nikto sa nečuduje),
  • pomáhať vytvárať také pracovné podmienky pre pracujúcich ľudí, aby sa im prechod do pohybovej kultúry čo najviac uľahčil (inteligentné stoličky, aplikácie, inštalácia jednoduchých pomôcok na cvičenie za no-extra-time priamo do ich pracovného prostredia: hrazdy, kruhy, palice, bradielka – viď video nižšie),
  • neskôr preniesť tieto mechanizmy do škôl a detských zariadení, aby kultúra pohybu sa stala bežnou súčasťou nás všetkých (najmä mládeže od malička).

Cieľom do budúcnosti je vytvárať čo najviac inteligentných nástrojov a vynálezov v štýle IoT. Čiže spájať mnohé užitočné technológie, ktoré dokážu zbierať zaujímavé dáta a údaje (data mining). Dáta a databázy sú síce veľmi dôležité, ale ešte dôležitejšie sú algoritmy, ktoré tieto dáta čítajú, vyhodnocujú a pokúšajú sa v nich nájsť opakujúce sa vzorce i riešenia.

Kvalita týchto algoritmov je podmienená kvalitou inteligencie ľudí, ktoré sa pokúšajú dáta analyzovať a vyvodzovať z nich ďalšie závery.

Ako vznikli polohy na Nesede?

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com