Používanie nesedy

Akceptácia kultúry celodenného sedenia automaticky znamená akceptáciu fyzickej degenerácie. Tá je výsledkom adaptácie na dlhé hodiny sedenia každý deň v mesiaci, rok za rokom. Sedenie je v dnešnom svete úplne bežné. Lenže nie všetko, čo je bežné, je zároveň aj normálne a pre naše telo automaticky zdravé. V tomto prípade je opak pravdou. Preto nič také, ako zdravé sedenie neexistuje. Existuje len primerane dlhé sedenie s prestávkami v rôznych polohách, ktoré vás nedegenerujú.

Možnosti sedenia na nesede

Klasické sedenie

Klasické sedenie je samozrejmosť. Ak sa musíte veľmi koncentrovať, asi bude lepšie sedieť v klasickej polohe. Anatomická opierka v krížovej oblasti vám však pomôže usadiť sa nie len pohodlne, ale aj zdravšie. Vďaka robustnej podpore v krížovej oblasti zabránite zbytočnému skracovaniu bedrovo-driekových svalov (jadro problému celodenného sedenia), ak v polohe nebudete príliš dlho. Keď odpisujete na emaily, robíte menej dôležité úlohy alebo jednoducho chcete polohy sedenia striedať pre svoje dobro, konštrukcia a funkčný dizajn stoličky NESEDA vám to umožní.

Sed turecký

Sed turecký bude jedna z najobľúbenejších polôh. V tejto polohe sa pravdepodobne zvládnete sústrediť aj na náročné pracovné úlohy podobne, ako pri klasickom sedení. To, že ste v inej – novej geometrickej polohe, je hneď plus pre vaše svaly i fascie.

Sed v kľaku

Sed v kľaku je poloha veľmi prirodzená i zdravá. Dovolí vám koncentrovať aj na dôležitejšie úlohy, ako len odpisovanie na emaily.

Sedenie naopak s podopretím o brucho

Sedenie naopak s podoprením o brucho / prsia je veľmi upokojujúca poloha. Keď si nezaseknete možnosť hojdania sa, možno bude pre vás mať táto poloha sedenia aj meditačný charakter. Vhodná na kreatívne myslenie alebo skupinový brainstorming.

Podopieranie sa pri stoji

Podopieranie sa pri stoji je pre tých, ktorí chcú pracovať za standing-deskoch, alebo len tak diskutovať s okoloidúcim kolegom / kolegyňou.

neseda-6-squat

Hlboký drep

Squat (hlboký drep) je najdôležitejšia poloha na sedenie i prácu. V tejto polohe vydržíte pravdepodobne najmenší objem času, pričom ako malé dieťa ste ju využívali prirodzene a intuitívne aj bez vyzvania (len sa pozrite na vlastné deti). Čím skôr musíte z tejto polohy preč, tým viac ste skrátený a mali by ste tejto polohe svoje telo vystavovať častejšie. Squat má rehabilitačný a antidegeneračný charakter. Cieľom pre vás bude dosiahnuť deň, kedy sa v tejto polohe uvoľníte a budete ju považovať za príjemnú a oddychovú polohu.