Nešoféruj ako superman. Ako sa správať za volantom tak, že si neničíš zdravie?

Máme pre vás tip čo robiť ak si v práci, ale napríklad šoférujete, to znamená, že nemôžete mať žiadny aktívny pohyb a počas šoférovania nemôžete ani striedať pozície sedenia, čo je samozrejme logické.

Ergonómia hrá počas jazdy v aute podstatnú úlohu, no je dobré vedieť, čo všetko viete urobiť, ak idete na dlhú cestu a chcete sa počas nej trochu hýbať? Zdá sa vám to nemožné? A predsa sa to dá.

Vlado Zlatoš vo videu vysvetľuje, ako to robiť a prezradí vám zaručené rady, ako sa hýbať aj počas dlhšej jazdy za volantom. 

Dlhé šoférovanie nie je ani zďaleka ideálne pre naše zdravie. Obzvlášť ľudia, ktorých profesia núti byť často v aute by mali byť veľmi ostražití. 

Pozitívne však je, že šoférovanie je do určitej mieri forma fyzickej aktivity, ktorá pomáha znížiť úroveň stresu či zlepšiť koordináciu. Okrem toho môže šoférovanie pomôcť znížiť riziko depresie, úzkosti a iných problémov s duševným zdravím.

Na druhej strane, šoférovanie má určité negatívne účinky na zdravie. Dlhé hodiny strávené za volantom vedú k únave a nedostatku spánku, čo má vážne následky na fyzické aj duševné zdravie. Okrem toho šoférovanie vedie zvýšenej úrovni znečistenia ovzdušia, čo má negatívny vplyv na zdravie dýchacích ciest.

Aby sa zabezpečilo, že dlhé cestovanie v aute má pozitívny vplyv na zdravie, je dôležité precvičovať si bezpečné jazdné návyky, ako je vyhýbanie sa rozptyľovaniu a pravidelné prestávky. Napokon je dôležité uvedomiť si potenciálne riziká pre fyzické a duševné zdravie spojené s vedením vozidla a podniknúť kroky na zníženie týchto rizík.

Ako inak ešte pohyb počas šoférovania pomáha? 

Pohyb počas jazdy je dôležitým bezpečnostným opatrením, ktorý môže pomôcť znížiť riziko dopravnej nehody. Zahŕňa to, že vodič si je vedomý svojho okolia a uisťuje sa, že neustále mení svoju polohu na ceste.

To sa dá dosiahnuť aktívnym skenovaním cesty pred vami, kontrolou mŕtvych uhlov a udržiavaním bezpečnej vzdialenosti od ostatných vozidiel. Pohyb počas jazdy pomáha tiež vodičom zostať v strehu a byť pripravení na akékoľvek neočakávané nebezpečenstvá, ktoré prirodzene vznikajú. 

Okrem toho si vodiči dokážu lepšie uvedomiť svoju rýchlosť a uistiť sa, že jazdia v rámci povolenej rýchlosti. A nakoniec, pohyb počas jazdy pomáha vodičom pomôcť sústrediť sa na cestu a nenechať sa rozptyľovať telefónmi alebo inými zariadeniami. Vitaj vo svete hýbania sa! 

Zdroj foto: Unsplash

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com