Ako sa začať hýbať počas pracovnej doby? Musíte byť čudákom, no tým inšpirujúcim

Keď sme začali NESEDU vyvíjať, náš cieľ bol vyriešiť najmä naše problémy. Z celodenného sedenia nás (najmä na začiatkoch Miša Trubana) bolel chrbát a vedeli sme, že dlhé sedenie je pre naše zdravie zničujúce. Hľadali sme preto riešenia, ako to celé vyriešiť.

Keď sme NESEDU vyvinuli, začali sa nám ozývať ďalší ľudia, ktorí mali podobné problémy, ako my. Chceli stoličku vyskúšať, posedieť si na nej a vyskúšať všetky polohy, ktoré naša NESEDA umožňuje. Ak však NESEDU stále nemáte a chcete si zvyknúť na lepší a zdravší pohyb počas práci, máme pre vás niekoľko zaujímavých typov, ako začať.

Poriadne sa ponaťahuj každých 30 minút

Kvalitný strečing nie je nikdy zlý. Ak sedíme dlhšie ako 30 minút, naše svaly začnú oddychovať a prispôsobia sa našej polohy. Toto však nie je pre naše telo dobré. Svaly musíme rozhýbať opäť, pretože nechceme, aby ochabovali.

Preto je veľmi dobré, vstať, a na 5-10 minút sa poriadne natiahnuť, vystrieť ruky, podlahy sa dotknúť dlaňami a na pár sekúnd tam vydržať. Ideálne je ísť sa trochu prejsť po kancelárii, pozdraviť kolegov a uvariť si kávu bez cukru.

Namiesto emailov sa prejdite

Už ste sa zamysleli nad tým, že vo vašej kancelárii sú často kolegovia, ktorým pravidelne píšete maily alebo správy na iných platformách, namiesto toho, aby ste išli za nimi osobne? Toto sa deje pomerne často a ani si neuvedomujeme, ako tým strácame možnosť na pohyb.

Preto, ak sa chcete hýbať častejšie, choďte za svojím kolegom osobne a povedzte mu veci priamo do očí. Nielen, že nadviažete spoločný kontakt a problém či daný odkaz vysvetlíte podrobnejšie, pohyb vám prospeje a telo poďakuje.

Práca v drepe

Základný a jednoduchý spôsob ako vymeniť klasické sedenie na stoličke je drep na podlahe. Zo začiatku na pár sekúnd a postupne čas predlžovať. A keďže sa riadime heslom “keep moving while working”, tak si môžete v drepe vybaviť rýchle telefonáty alebo prečítať maily na mobile.

Ak je ideálna forma tejto pozície (chodidlá čo najviac rovnobežne a smerujú dopredu, kolená smerom von, chrbát vzpriamený) pre vás na začiatku nedosiahnuteľná, nič nie je stratené. Zaberie to nejaký čas, kým sa do drepu budete vedieť dostať plnohodnotne ako v detskom veku.

Choďte na to postupne. Začnite tým, že si podložíte päty. Môžete na to použiť prah dverí, alebo knihy, to určite v office nájdete. Ak uvidíte, že napredujete, výšku podkladaných vecí môžete postupne znižovať až kým nebudete pätami úplne na podlahe. Na NESEDA stoličke máme pre tento účel funkciu, pri ktorej sa sedák nakloní o 5% a tak sa vytvorí šikmá plošina.

Po schodoch, po schodoch…

Nie je to len známa slovenská pesnička. V týchto slovách sa skrýva skutočne veľmi veľa. Sami to poznáte. Idete na obed, čakáte na výťah, prišiel vám kuriér, čakáte na výťah, idete do práce a z práce, čakáte na výťah….

Čo tak používať výťah len cestou dole? Skúste to. Využívať schody namiesto výťahu sa skutočne oplatí. Možno sa trochu zadýchate, ale vaše telo dostane skutočne množstvo pozitívnych impulzov. Ak skombinujete vyššie uvedené aktivity s chodením po schodoch, máte našliapnuté na výborné výsledky!

Meňte polohy počas práce

Ak vám to práca umožňuje, využite výškovo nastaviteľné stoly, za ktorými môžete pracovať v stoji. Je to výborný a ten najľahší spôsob, ako nesedieť skrčený celé hodiny. Striedanie polôh vám efektívne umožní aj naša NESEDA, ktorá vám zabezpečí až 6 vynikajúcich polôh na prácu. Spálite kalórie za NO-EXTRA-TIME a nemusíte odchádzať od svojej začatej práci. Pamätajte, tou najlepšou polohou na sedenie je tá ďalšia.

Byť „čudákom“ nie je hanba

Áno, možno budete na chvíľu čudákom pre svojich kolegov, no povedzme si úprimne. Oni veľmi dobre vedia, že by to mali robiť taktiež. Ale nerobia. Takže kľudne sa môžete stať motivačnou zložkou vo vašej spoločnosti, ako inšpirujete iných, aby sa hýbali s vami. Pohyb a starostlivosť zdravie nie je hanba. Hanbou je celý svoj pracovný čas presedieť, chodiť si (výťahom) zapáliť a stôl mať obklopený ultra spracovanými potravinami a myslieť si, že hodina vo fitku vyrieši všetko za mňa.

Niekto musí byť prvý a tak trochu „divný“. Práve vy môžete zaviesť kultúru pohybu medzi svojich kolegov a zvýšiť tak ich zdravie aj produktivitu. Stačí si kúpiť Stoličku Neseda či Neseda Kľačadlo a o diskusiu je postarané.

Zdroj hlavnej fotky: Unsplash

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

NESEDA.com